Erkių sukeliamos ligos gyvūnams: patogenai, veterinariniai tyrimai ir testai, prevencija
Erkių platinamas ligas sukelia patogenai – bakterijos, virusai ar parazitai, perduodami įkandus užsikrėtusioms erkėms. Šiomis ligomis gali sirgti ir naminiai gyvūnai (šunys, katės ir kt.), ir gyvuliai. Pastaraisiais metais vis daugiau naminių gyvūnų suserga erkių platinamomis ligomis.
Dažniausiai pasitaikančios erkių platinamos ligos:
- Babeziozė: ją sukelia sukelia parazitinis pirmuonis „Babesia“, kuris ardo raudonąsias kraujo ląsteles – eritrocitus. Liga gali sukelti tokius simptomus kaip šlubavimas, karščiavimas ir vangumas, dažnas kvėpavimas, apetito stoka. Babeziozė gali komplikuotis inkstų, kepenų, neurologiniais susirgimais, išsivystyti gelta. Pirmieji susirgimai pasitaiko jau ankstyvą pavasarį, nors jų gali būti net ir žiemos metu. Šia liga gali sirgti tiek katės, tiek šunys, pastarieji serga dažniau.
- Laimo liga: ją sukelia „Borrelia burgdorferi“ bakterijos. Borelioze (Laimo liga) dažnai serga ir gyvūnai, ir žmonės. Erkei baigiant maitintis (po 48-72 val.) ligos sukėlėjas patenka į organizmą, o pirmieji ligos požymiai gali pasireikšti tik po 1-2 mėnesių nuo erkės įsisiurbimo. Gyvūnas gali būti apatiškas, atrodyti nelaimingas ir netekti apetito, gali pakilti temperatūra. Sergančio gyvūno sąnariai yra patinę ir skausmingi.
- Ehrlichiozė: bakterinė infekcija, kurią sukelia „Ehrlichia“ rūšis, dažniausiai pasireiškia kartu su babezioze. Inkubacinis periodas trunka nuo 8 iki 20 dienų. Pažeidžiami limfmazgiai, blužnis, kepenys, nes į juos kartu su leukocitais nukeliauja šios ligos sukėlėjas. Gyvūnas gali tapti mieguistas, imti šlubuoti, nenorėti ėsti, bet norėti gerti. Pastebimi akių ir nosies pažeidimai. Dažniausiai serga vyresni šunys ir katės.
- Anaplazmozė: „Anaplasma“ bakterijų sukelta liga. Šią ligą gali sukelti ir riksetijos – tarpiniai mikroorganizmai tarp bakterijų ir virusų. Riksetijos, patekusios į gyvūno kraują, gali sukelti anaplazmozę ir erlichiozę. Anaplazmozė pasireiškia greitai, nes inkubacinis periodas trunka tik kelias dienas. Susirgęs anaplazmoze, gyvūnas gali vemti, viduriuoti, pakyla aukšta temperatūra (iki 41°C). Gyvūnui gali skaudėti sąnarius, kaklą, gali prasidėti traukuliai, pasireikšti virškinimo ir kvėpavimo sutrikimai.
Kodėl svarbi ankstyva diagnozė?
Ne visų erkių platinamų ligų simptomai pasireiškia iš karto. Kai kuriais atvejais gyvūnai išlieka aktyvūs, tačiau tampa virusų nešiotojais. Veterinariniai tyrimai skirti nustatyti diagnozę dar prieš ligai progresuojant, taip išvengiant lėtinių ligų ar sunkiais atvejais net gyvūnų mirties. Pastebėjus pirmuosius negalavimo simptomus, būtina kreiptis į laboratoriją ar klininką tyriančią susirgimus. Be to kai kurios ligos gali būti diagnozuojamos testų pagalba dar pačioje erkėje, taip užtikrinant ankstyvą gydimą, užkertant kelią gyvūnų kančioms.
Erkių platinamų ligų veterinariniai tyrimai
Naudojamo tyrimo tipas priklauso nuo klinikinių požymių, geografinės vietovės ir veterinaro gydytojo įvertinimo dėl ligos tikimybės. Veterinarai erkių platinamų ligų tyrimus atlieka naudodami diagnostinių metodų derinį:
1. Kraujo tyrimas – vienas greičiausių ir patikimiausių erkių platinamų ligų diagnozavimo būdų. Siekiant nustatyti patogenų buvimą laboratorijoje atliekamas kraujo, kraujo plazmos ar serumo testavimas. Priklausomai nuo testo tipo, rezultatai gali būti gauti per kelias minutes. Dažniausiai atliekami kraujo tyrimai:
– Serologiniai tyrimai: šie tyrimai aptinka antikūnus, kuriuos gamina gyvūno imuninė sistema, reaguodama į infekciją. Serologiniai tyrimai dažnai naudojami diagnozuoti tokias ligas kaip Laimo liga ir anaplazmozė.
– PGR testai: polimerazės grandininės reakcijos (PGR) testai yra labai jautrūs ir gali aptikti erkių platinamų patogenų DNR. Jis yra specifiškesnis ir gali aptikti aktyvias infekcijas, ankstyvojoje stadijoje, net jei antikūnai dar nesusiformavo. Šie testai dažnai naudojami norint patvirtinti, ar nėra tokių ligų kaip Laimo liga, erlichiozė ir anaplazmozė.
2. Mikroskopinis tyrimas. Kai kuriais atvejais veterinarijos gydytojai gali ištirti kraujo tepinėlį mikroskopu, kad nustatytų, ar nėra pačių bakterijų ar parazitų, tokių kaip Babesia ar Anaplasma, kurie gali būti matomi kraujo ląstelėse.
3. Išmatų mėginiai. Sergant tokiomis ligomis kaip babezija, kartais taip pat gali būti atliekami išmatų tyrimai, nors kraujo tyrimai atliekami dažniau.
4. Šlapimo tyrimas. Kai kuriais atvejais, ypač sergant tokiomis ligomis kaip Laimo liga, šlapimo tyrimai gali padėti aptikti baltymus arba infekcijos sukeltus šlapimo sistemos pokyčius.
5. Erkės identifikavimas (jei yra išlikusi erkė). Jei ant gyvūno randama erkė, veterinarijos gydytojas gali nustatyti erkės rūšį. Kai kurios erkės turi būdingus išorinius požymius, ir tai gali duoti užuominų apie galimą ligą.
Kaip apsaugoti gyvūnus nuo erkių platinamų ligų
Nors tyrimai yra labai svarbūs ankstyvai diagnozei nustatyti, prevencija yra tokia pat svarbi. Augintinių apsaugai nuo erkių platinamų ligų gali padėti:
- Prevencijos nuo erkių produktai ir priemonės: erkes atbaidantys preparatai - lašai, eteriniai aliejai, antkakliai, purškiamos priemonės.
- Reguliarūs patikrinimai: dažnas augintinių tikrinimas, ypač po pasivaikščiojimo lauke.
- Aplinkos kontrolė: šunis reiktų vedžioti ten kur nėra aukštos žolės, vengti pasivaikščiojimų neprižiūrėtose, apžėlusiose teritorijose, laiku pjauti žolę kieme.
- Receptiniai vaistai: parduodami veterinarinėse vaistinėse tablečių pavidalu. Šie vaistai vartojami kartu su ėdalu ir veiklioji medžiaga tam tikrą laiką cirkuliuoja kraujyje, taip apgindama šuns organizmą nuo erkių ir kitų parazitų.
Ankstyva erkių sukeliamų ligų diagnozė padidina veiksmingo gydymo tikimybę, o gydymo relzultatai būna produktyvesni, o gyvūnai, kurių imuninė sistema stipri, gali išvengti pašalinių lėtinių ligų poveikio (sąnarių, virškinimo, inkstų ligų, šlubavimo, vangumo). Veteriniai testai erkių sukeliamoms ligoms tirti užtikrina itin greitą ir tikslią diagnozę. Interlab siūlo įvairius veterinarinius testus, kurie padės išvengti erkių platinamų infekcijų padarinių. Profesionalūs produktų grupės vadovai suteiks konsultaciją ir padės išsirinkti tinkamiausią testą, siųskite mums užklausą.