Laboratoriniai šviestuvai

Kaip išsirinkti tinkamą medicininį šviestuvą?

Šviestuvai yra vienas iš esminių medicininės įrangos komponentų, reikalingų sklandžiam medikų darbui. Tačiau medicinoje ir laboratorijose naudojami įvairūs šviestuvai su skirtingomis funkcijomis ir techniniais parametrais, todėl svarbu tinkamai išsirinkti. Žemiau pateikiame pagrindines medicininių lempų skiriamąsias savybes ir svarbius parametrus į kuriuos būtina atsižvelgti, jei ketinate įsigyti medicininį šviestuvą.

Šviesos intensyvumas

Šis parametras parodo, kiek šviesos sugeneruoja lempa. Apšvietimas yra vienintelis matmuo, kuris apibūdina ne patį šviesos šaltinį, o paviršiaus apšvietimo ryškumą. Tai matuojantis vienetas yra liuksas (Ix).  Darbo vietos apšvietimo reikalavimai yra apibrėžti Europos standartuose. Šiuose standartuose nurodyta, jog žmogaus veido bruožus įžiūrėti reikalingas apšvietimas, normaliomis sąlygomis, neturėtų būti mažesnis nei 20 liuksų ir tai yra minimalus reikalaujamas apšvietimas. Tipiniams biuro darbams, tokiems kaip rašymas, spausdinimas, skaitymas reikalingas 500 liuksų apšvietimas. Tačiau tiksliems darbams atlikti reikia daugiau nei 1000 liuksų. Saulėtą vasaros dieną apšvietimas siekia 100000 liuksų. Medicininiam apšvietimui, atskaitos taškas yra EN 60601-2-41 standartas. Pagal šių standartų reikalavimus, operavimo lempos turėtų generuoti iki 40000 liuksų šviesos apšviečiamo objekto centre. Tačiau, dauguma gamintojų siūlo lempas su apžvietimu nuo 120000 iki 160000 liuksų.

Palyginimui:

  • Žemės paviršius apšviečiamas mėnulio ar giedrą naktį – 0.1 ÷ 0.2 liuksų.
  • Gatvės žibintai naktį – 2 ÷ 5 liuksų.
  • Kambarys su užtrauktomis užuolaidomis dienos metu – 300 liuksų.
  • Žemės paviršius apšviestas saulės lauke, apsiniaukus – 500 liuksų.
  • Saulėta vasaros diena (giedras dangus) – 100000 liuksų.

Spalvų atvaizdavimas

Spalvos atvaizdavimas ant apšviesto paviršiaus priklauso nuo šviesos bangos kompozicijos. Dėl šios priežasties, spalvos spektras turi svarbų vaidmenį. Šaltai balta spalva paryškina melsvus, violetinius ir žalsvus atspalvius. Tuo tarpu, šiltai balta paryškina rausvus, gelsvus ir oranžinius atspalvius. Spalvų atvaizdavimo indeksas (CRI) nustato kaip šviesa atspindi spalvas apšviestame paviršiuje, lyginant su spalvomis natūralioje dienos šviesoje. Santykis ~100 reiškia, kad apšviesto objekto spalva yra matoma natūralioje dienos šviesoje. Lempos su aukštu CRI santykiu reikalingos operacijų ar procedūrų metu, įskaitant dermatologijos procedūras. Svarbu turėti omenyje, kad spalvos atvaizdavimas taip pat yra paveikiamas spalvos temperatūros. Kai kurių medicininių procedūrų metu būtina pakoreguoti temperatūros šviesumą, kad būtų aiškiausiai matomi audiniai. 

Bešešėlinės lempos

Šviesa ir šešėlis turi didžiulį vaidmenį erdvinėje orientacijoje. Vis dėlto, operacijos metu, šešėliuose esančios sritys gali paveikti detalių suvokimą. Siekiant didelio šviesos laipsnio lempų gamintojai naudoja kelias skirtingas technikas. Geriausi rezultatai pasiekiami naudojant kelis skirtingus šviesos šaltinius, apšviečiančius vietovę skirtingais kampais. Net daliai šviesos esant uždengtai, likusi šviesos dalis leidžia tęsti operaciją su nesuprastėjusiu apšvietimu. Optiniai sprendimai vystomi FAMED užtikrina optimalų apšvietimą darbo vietoje. Neakinačios, bešešėlinės FAMED operacinės lempos suteikia puikias sąlygas įgyvendinti visas galimas medicinines procedūras.

Susipažinkite su Interlab siūlomomis medicininėmis lempomis ČIA.